Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 4 grudnia 2011

58. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w broszurze Jak żyć z SM. pięknie opisało chorobę na którą cierpimy. Myślę że Stowarzyszenie nie będzie miało mi za złe, jeśli kawałek treści ;-D z niej tu przytoczę, by ludzie od niedawna podążający drogą SM-u, ich bliscy, czy znajomi, wiedzieli co to za choroba.
Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą chorobą neurologiczną młodych dorosłych. Według różnych danych dotyka od 45 do 60 tysięcy osób w Polsce. Diagnoza pada najczęściej między 20. a 40. rokiem życia, chociaż choroba może również pojawić się wcześniej lub później.
Kobiety chorują prawie dwukrotnie częściej niż mężczyźni. W rzadkich przypadkach SM może również wystąpić u dzieci. Na stwardnienie rozsiane choruje się do końca życia. Odpowiednie leczenie, rehabilitacja i specjalistyczna opieka mogą jednak poprawić funkcjonowanie chorego.
Mimo prowadzonych nieustannie badań, przyczyna choroby nie jest znana. Z tego powodu wciąż nie ma leku, który mógłby z niej całkowicie wyleczyć. Dostępne leki jedynie zwalniają postępy choroby.

SM jest chorobą układu immunologicznego (odpornościowego). Oznacza to, że system immunologiczny, który zwykle pomaga zwalczać infekcje, błędnie rozpoznaje i atakuje komórki własnego ciała tak, jakby były ciałem obcym, np. bakteriami.
W SM system immunologiczny atakuje mielinę otaczającą komórki nerwowe, co prowadzi do jej uszkodzenia i częściowego lub całkowitego przerwania przewodzenia nerwu. W miejscu zniszczenia powstaje blizna, zwana również stwardnieniem. Uszkodzenie mieliny doprowadza do zniszczenia drogi, którą przebywają informacje przechodzące przez nerw.
Informacje mogą być przekazywane wolniej, zostać zniekształcone, przekazane do innego nerwu lub w ogóle nie zostać przekazane.
Objawy występujące w SM mogą być bardzo zróżnicowane ponieważ centralny układ nerwowy zarządza aktywnością całego ciała. Mową, wzrokiem, równowagą, mięśniami, wypróżnianiem itp.
Zależą one od tego, gdzie w centralnym układzie nerwowym dochodzi do uszkodzenia nerwu i które z informacji nie będą przekazywane właściwie.  Czy w mózgu, móżdżku, czy na przykład w rdzeniu kręgowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz