Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 19 września 2013

389.



               Witamina H, (witamina Bw, witamina B7, koenzym R). Witamina H, inaczej nazywana biotyną, jest związkiem zawierającym siarkę, który człowiekowi i wielu gatunkom zwierząt musi być dostarczany z pokarmem, mimo tego, że pewne ilości są syntezowane w przewodzie pokarmowym przez występujące tam bakterie jelitowe, i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Główne role jakie ta witamina spełnia w ustroju to wpływ na cykle przemiany tłuszczów (jest składnikiem czterech enzymów biorących udział w cyklach kwasów karboksylowych), wpływa na prawidłowy stan włosów i skóry, jest niezbędna dla prawidłowego gojenia się ran, szczególnie po oparzeniach. 
                Najlepszymi źródłami biotyny są drożdże piekarskie, soja, orzechy, produkty zbożowe np. ziarno i otręby pszenne, płatki owsiane, a także wątroba wołowa, jaja, mleko, kurczak, śledź, wieprzowina, wołowina, banany, winogrona, pomarańcze, kalafior, groch, szpinak, cebula, sałata, buraki, pomidory, marchew, kapusta, szpinak, drożdże, grzyby sardynki, orzechy, migdały, ryż. Zapotrzebowanie dobowe to ok. 5 - 6 µg dla niemowląt, 8 - 25 µg dla dzieci i młodzieży i 30 µg dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Więcej spożywać powinny kobiety karmiące, około 35 µg. 
            Bóle brzucha, nudności, wymioty, złe samopoczucie, niekiedy biegunka to może być objaw przedawkowania witaminy H. Dożylne podanie dawki 1000-krotnie przekraczającej zalecane spożycie nie powoduje działań szkodliwych. Pierwsze objawy niedoboru biotyny w ustroju, to: zmiany skórne (rumień, suchość, łuszczenie się); zaburzenia łaknienia; zaburzenia w metabolizmie tłuszczów - prowadzące do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi; depresja psychiczna; halucynacje. 
            Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że bardzo niewielkie niedobory biotyny występujące przez dłuższy czas mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.  Należy zaznaczyć, że ludzie spożywający duże ilość białka jaja kurzego potrzebują więcej witaminy H, za względu na występujący w tym pokarmie związek - awidynę. Także osoby, które stosują, lub stosowały w niedawnej przeszłości antybiotyki, które niszczą florę bakteryjną jelit, potrzebują więcej biotyny.
            Źródłem tej witaminy powinna być żywność. Na wchłanianie ma wpływ kompleks witamin B, magnez, mangan. Środowisko zasadowe, sulfonamidy, antybiotyki, surowe białko jaj (awidyna) wpływają źle na wchłanianie.  Bakterie jelitowe mają zdolność, wytwarzania witaminy H. W suchej postaci biotyna jest dość trwała, ale w silnie kwaśnych i alkalicznych roztworach traci swoją aktywność biologiczną, szczególnie w podwyższonej temperaturze. 
               Niedobory witaminy H występują niezwykle rzadko. Może je spowodować jedynie dieta złożona w 30% i więcej z czystego białka kurzego. Awidyna wiąże witaminę H i tym samym ją dezaktywuje. Awidyna traci swoje właściwości, kiedy białko zostanie podgrzane. Trochę nauki -   W 1927 Boas i współpracownicy wywołali zmiany na skórze u szczurów, następnie podawali różne produkty spożywcze określając skuteczność leczenia choroby skóry. Nieznany jeszcze czynnik, skuteczny w leczeniu zmian skórnych, György nazwał witaminą H od niemieckiego słowa Haut - skóra. 
               W 1935 Kögl doniósł o wyizolowaniu z żółtka jaja krystalicznego związku, który pobudzał wzrost drożdży. Czynnik ten nazwano Biotyną. Dwa lata wcześniej Alison i współpracownicy opisali koenzym R pobudzający wzrost niektórych drobnoustrojów, mający identyczne działanie jak biotyna. W 1936 Harris zsyntezował witaminę H. Witamina H czyli biotyna należy do witamin z grupy witamin B, a więc rozpuszczalna w wodzie. Witamina ta pełni rolę przenośnika dwutlenku węgla w różnych procesach przemiany materii. Wytwarzana jest przez bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym. Bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów, uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych, jak też przy wchłanianiu witaminy C. Współdziała w przemianie aminokwasów i cukrów jak również uczestniczy z witaminą K w syntezie protrombiny białka odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi. Wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry oraz włosów, zapobiega siwieniu włosów oraz łysieniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz