Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 17 września 2013

388.


                Witamina K jest koenzymem syntezy protombiny w wątrobie czyli białka osocza krwi, które bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Jest niezbędna do wytwarzania czynnika przeciwkrwotocznego w wątrobie (przede wszystkim protrombiny), uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej, wpływa na przemiany metaboliczne kwasów nukleinowych,  może uczestniczyć w karboksylacji białek (współdziała w syntezie osteokalacyny), posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zmniejsza nadmiar krwawienia podczas miesiączki.


                 Jej niedobory nogą powodować obniżony poziom protrombiny we krwi – dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych, u których występują zaburzenia w obrębie przewodu pokarmowego (zaburzenia wydzielania żółci, wchłaniania w jelicie cienkim), wydłużony czas krzepnięcia krwi (krwotoki z nosa, układu pokarmowego i moczowego), skaza krwotoczna noworodków – głównie krwotoki z przewodu pokarmowego. (To miał mój najmłodszy, gdy w szpitalu zapomnieli mu podać tą witaminę. Pół tabletki, uratowało sytuację, ale musiałem z nim jechać do szpitala). 
                Nadmierne dawki mogą wpłynąć niekorzystnie na pracę wątroby, podawana w formie zastrzyku domięśniowego może wywołać odczyny alergiczne oraz powodować skoki ciśnienia tętniczego, zbyt duże dawki witaminy K mogą powodować poty oraz uczucie gorąca. Na poprawienie wchłaniania ma wpływ witamina H. 
            Witaminę K zawiera dieta bogata w warzywa (np. sałatę) , jaja, mleko zawsze pokrywa zapotrzebowanie na witaminę K. Należy podkreślić, że zjełczałe tłuszcze, nadużywanie leków (środki przeciwbólowe, salicylany lub antybiotyki), zanieczyszczone powietrze oraz środki konserwujące w puszkach i gotowych produktach spożywczych niszczą witaminę K, utrudniają jej wchłanianie lub prowadzą do przedwczesnego jej wydalania z organizmu. 
           Zawiera ją jarmuż, szpinak, brukselka, sałata, rzeżucha, kalafior, fasola, ogórki cukinia, pomidory. Witaminę K możemy podzielić na witaminę K1 i witaminę K2. Witamina K1 to jasnożółta ciecz o temperaturze topnienia 20°C. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, odporna na działanie wysokich temperatur, ale wrażliwa na działanie promieni UV. 
         Witamina K2 ma podobne właściwości fizyczne, ale topi się w 54°C. Witaminy typu K nie są toksyczne nawet w dużych dawkach. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi w przypadku dzieci 1 mg (1 000 µg), a dorosłych 4 mg (4 000 µg). W Polsce wszystkie nowo narodzone dzieci dostają w szpitalu w 1. dobie życia zastrzyk z witaminą K (0,5 mg domięśniowo). Potem jeszcze przez jakiś czas noworodek powinien otrzymywać tę witaminę w domu - w postaci kropelek lub tzw. kapsułki twist-off. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz