Łączna liczba wyświetleń

środa, 17 października 2012

          223. Dla ciekawości, zrobiłem notatkę,  zebraną z internetuowych wiadomości. Dotyczy ona tego, co znajduje się w tym co jemy. To tylko część. Są środki naturalne, nie szkodliwe, na przykład mom. Ale ciarki  mi przechodzą po plecach gdy czytam co to jest... Jeśli macie trochę wolnego czasu to poczytajcie... 


E100 - E199-  barwniki mające dbać o żywą kolorystykę produktów,
E200 - E299- konserwanty zapobiegające psuciu,
E600 - E699- polepszacze smaku i aromatu.
E300 - E499- emulgatory, zagęszczacze
E900 - E999- słodziki
E951- aspartam może powodować białaczkę i nowotwory węzłów chłonnych.
E338)-kwas ortofosforowy stosowany do napojów gazowanych wypłukuje z organizmu magnez i niekorzystnie wpływa na szkliwo.
Bromek potasu - występujący w chipsach zatrzymuje syntezę testosteronu w jądrach, silnie hamując popęd płciowy u mężczyzn.
E407- wykorzystywany do zagęszczania czekolady, polisacharyd wytwarzany przez żyjące w wodach Europy i Ameryk wodorosty.
E401- wodorost, używany do zagęszczania margaryn.
E120 - tzw. koszenila otrzymywana z suszonych mszyc rodzaju Dactylopius coccus. Używana jest np. do zabarwiania jogurtów.
Uważać trzeba na "produkty niezawierające sztucznych konserwantów". Taka adnotacja oznacza jedynie, że w produkcie nie ma chemii. Ale są inne konserwanty. Najgorsze są jednak konserwanty sztuczne uzyskiwane metodami chemicznymi.  
E270- kwas mlekowy produkowany przez bakterie w żywności poddanej fermentacji.
E202- sorbinian potasu hamujący rozwój pleśni i drożdży.
E250 to azotyn sodu wykorzystywany do konserwowania wędlin. Może wchodzić w reakcję z białkiem, wytwarzając rakotwórcze nitrozoaminy. Mięs z azotynem sodu nie powinno się grillować.
E239 - urotropina produkowana z formaldehydu i amoniaku, środek ochronny przeciw grzybom w serze i rybach. W przemyśle używana jest do usuwania korozji.
E950- (acesulfam K), E951- (aspartam) bądź E952- (cyklaminian sodu). Cukry. Substancje kilkaset razy bardziej słodkie od cukru.
Nanosrebro- Stosowany w bieliźnie sportowej, reklamowany jako środek przeciw potowy , jest 45 razy bardziej trujące niż zwykłe srebro. Niszczy pożyteczne bakterie w glebie i w oczyszczalniach ścieków. U ludzi ma negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, komórek macierzystych i komórek mózgowych.
Triklosan- ma przede wszystkim negatywny wpływ na funkcjonowanie hormonu tarczycy. Najczęściej stosowana substancja bakteriobójcza, używana niemal wszędzie - w kremach, w pastach do zębów, żelach do golenia, płynach pod prysznic i do mycia naczyń, bieliźnie, obuwiu, gąbkach, ręcznikach, materacach, zabawkach dla dzieci, zasłonach prysznicowych, tkaninach, wężach ogrodowych, ladach sklepowych, blatach kuchennych, deskach do krojenia, nożach, stosowany w laboratoriach, biurach, szpitalach, przedszkolach, jadłodajniach.
Bifenyle PCB- to kolejne związki wykorzystywane i powszechnie zatruwające. Ich główny składnik to brom, kiedyś używany głównie jako dodatek do benzyny ołowiowej. Jednak wraz z odejściem od tego rodzaju paliwa należało wykreować inne masowe zastosowanie tej substancji. Dwubromek etylu zaczęto więc dodawać do pestycydów. Okazało się jednak, że jest to substancja rakotwórcza, że wywołuje mutacje i zatruwa wody gruntowe, dlatego zabroniono jej używania w tym celu. Równie szybko wzrosła liczba dowodów świadczących o mutagennym i rakotwórczym działaniu tego fosforanu.
Rtęć -znalazła zastosowanie w elektryce, m.in. w lampach fluorescencyjnych i neonowych oraz w bateriach, papiernictwie, jako elektrolizer w zakładach produkcji chloru i wodorotlenku sodu, przy tworzeniu wszelkich termometrów, manometrów i barometrów, w stomatologii (amalgamaty), jako grzybobójczy i pleśniobójczy składnik farb i nawozów, jako środek konserwujący w szczepionkach dla dzieci i niemowląt, odkażający w kroplach do nosa oraz płynach do soczewek.
Opary teflonowe - wdychanie oparów polimerowych, powoduje trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, dreszcze i bóle całego ciała. Szkodliwe opary związane z PFOA (substancja będąca chemicznym syntetykiem używanym do produkcji plastików, w tym teflonu) wydobywają się także z naszych mebli, dywanów, zasłon, ubrań, jedzenia i rozmaitych opakowań. Stosuje się je najczęściej jako środek impregnujący, zabezpieczający przed poplamieniami lub przed niechcianym przyleganiem. stosowane, gdzie tylko się da.
Nawozy, herbicydy, pestycydy, insektycydy - i tym podobne to jedna wielka tykająca bomba toksyczna. Owoce pozbawione robaków, lepsze plony, zdrowszy dom i bardziej mięsista wołowina to powody, dla których wiele osób skusiło się używać tych toksycznych substancji.
Niestety, na przykład rozmaite owady szybko uodporniają się na ich działanie, zmuszając tym samym do stosowania coraz większych i bardziej "zajadłych" dawek. Powodując wzrost zachorowalności wśród ludzi na raka, powodując upośledzenia neurologiczne i hormonalne, astmę, zahamowanie układu immunologicznego, zaburzenia płodności i uszkodzenia płodu, a nawet zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), chorobę Parkinsona lub autyzm. Przy bezpośrednim kontakcie z takim pestycydem odczuwamy mdłości, migreny, wymioty, trudności z oddychaniem i koordynacją ruchową.

2 komentarze:

  1. I co? Mam się zacząć bać? Przestać cokolwiek jeść? Przestać oddychać? Przecież powietrze to też chemia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Broń Boże... ;-D Ja na to nie patrzę i zobacz jak mi się żyje... ;-)))

    OdpowiedzUsuń