Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 21 stycznia 2014

               425. A może teraz coś o orzechach? Ciekawe co też mają w sobie te nasze laskowe i włoskie tak popularne w naszej diecie w okresie świątecznym?
(…) Orzechy laskowe są pełne skarbów - jakich? Aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię, wystarczy jeść pół kilograma tych orzechów.
Są one wysokokaloryczne - w 100 gramach znajdziemy aż 695 kcal. Tłuszcz w orzechach to w głównej mierze nienasycone kwasy tłuszczowe - z tego powodu są zalecane w profilaktyce chorób m.in w miażdżycy, zaburzeniach przemiany tłuszczy.
Orzech laskowy charakteryzuje się dużą zawartością białka. By uzyskać komplet aminokwasów wystarczy do posiłku dodać niewiele mięsa.
        Zawartość witamin z grupy B (orzechy zawierają też witaminę PP, E, niewiele C) powoduje, że orzechy polecane są osobom cierpiącym na nadpobudliwość nerwową, osłabienie i bezsenność.
      W orzechach znajdziemy też sole mineralne - fosfor, wapń, magnez, potas oraz stosunkowo sporo żelaza i manganu.
Osoby z niedoborem magnezu powinny często sięgać po te orzechy. Ze względu na zawartość związków fosforowych orzechy laskowe polecane są osobom przemęczonym, osłabionym oraz niskociśnieniowcom.
       Zawartość żelaza przyczynia się do polepszenia parametrów krwi, pomaga w leczeniu niedokrwistości.
Orzechy korzystnie wpływają na skórę. Olej uzyskany z orzechów laskowych zawiera znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz F. To doskonała broń w walce z miażdżycą i rakiem.
Duże właściwości odżywcze ma mleczko orzechowe-orzechy rozciera się z niewielką ilością wody, następnie cedzi się, można dodać miód. Taki nektar to samo zdrowie. (…)

A orzechy włoskie? (…) - Orzechy  włoskie, często określane  jako ”żywność mózgu ”, miano to zawdzięczają nie swojemu pomarszczonemu kształtowi, ale temu iż dostarczają  substancji dzięki którym organ ten może sprawnie działać. Zawierają wysokie stężenie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, są bogate w błonnik , witaminy z grupy B, magnez, przeciwutleniacze (witaminę E), co korzystnie wpływa na zdrowie.
Orzechy  są również źródłem steroli roślinnych, ale głównie jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów  tłuszczowych, które obniżają stężenie złego cholesterolu LDL. Orzechy  włoskie w porównaniu z innymi orzechami zawierają znacznie większe ilości kwasów tłuszczowych omega 3 .
Mimo, że orzechy zapewniają wiele korzyści sercowo-ochronnych, wiele osób unikach ich w obawie przed zwiększeniem masy ciała. Te obawy są bezpodstawne, w  rzeczywistości osoby jedzące orzechy co najmniej dwa razy w tygodniu (nie więcej niż 100g) są mniej narażone na przyrost masy ciała niż te osoby, które nie jedzą ich wcale.
Orzechy włoskie są bardzo dobrym źródłem manganu, miedzi oraz  minerałów, które są odpowiedzialne za  antyoksydacyjną  obronę organizmu.
Dodając do swojej diety orzechy włoskie robimy krok w kierunku polepszenia działania układu krążenia. Orzechy włoskie pomagają zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi. Kwas elagowy –przeciwutleniacz w nich zawarty wspiera układ odpornościowy i działa przeciwnowotworowo.
Orzech ma łagodne działanie przeczyszczające, co jest korzystne w przypadku zaparć. Zawiera witaminy i składniki mineralne, które są doskonałym budulcem mięśni i innych tkanek.
Orzechy pomagają poprawić metabolizm organizmu, zalecane są u pacjentów ze schorzeniami wątroby.
Wartość energetyczna i odżywcza w 100g:
kilokalorie: 666 kcal
kilodżule: 2787 kJ
białko:15 g
tłuszcz: 62 g
wielonienasycone kwasy tłuszczowe: 40,9 g
węglowodany: 12,1 g
substancje balastowe: 6,1  g
Orzechy włoskie łuskane cena za 150g to ok 6 złotych. (…)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz