Łączna liczba wyświetleń

piątek, 10 stycznia 2014

          419. Na początku zacząłem od jabłek i marchwi więc o dobrodziejstwach które te warzywa dostarczały by naszemu organizmowi - gdybyśmy je jedli zamiast wynalazków podsuwanych nam przez „Panią Goździkową” – wspomnę najpierw. A więc… ;-D

Jabłka zawierają ok. 83 % wody, a w pozostałej części niewielkie ilości białka, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, chinowy, bursztynowy i inne), cukry, w tym cukry proste: glukozę i fruktozę, błonnik, substancje pektynowe, witaminy i składniki mineralne, głównie potas, fosfor, wapń, sód, magnez i żelazo.
Jabłka zawierają witaminy: C, A, B1, B2, PP i B3. Jeśli chodzi o zawartość witaminy C owoce ziarnkowe zawierają jej znacznie mniej niż jagodowe. Najwięcej zawierają odmiany: Kronselska (26,6 mg w 100g miąższu), Królowa Renet (13,4 – 23,7), Piękna z Boskoop (14,7 – 19,4), Oliwka Żółta (10,6 – 15,3), Cesarz Wilhelm (14,9 – 16,4)
              Jabłka odgrywają dietetyczną rolę w żywieniu…!
Witaminy chronią przed zbyt wczesnym starzeniem się, regulują wszystkie procesy życiowe, pomagają w walce z infekcjami. Należy pamiętać, że organizm ludzki nie potrafi gromadzić większych ilości witamin i dlatego zaleca się systematyczne ich przyjmowanie.
Kwasy organiczne które zawierają działają odkwaszająco na organizm, co jest szczególnie ważne, gdy spożywa się dużo mięsa, tłuszczu, jaj i chleb przygotowywany na zakwasie.
            Błonnik wpływa korzystnie na perystaltykę jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi, podobne działanie mają pektyny, które wiążą w układzie pokarmowym szkodliwe związki. Większość odmian jabłek zawiera 0,9% pektyn w suchej masie.
Cukry i składniki mineralne występują w formach łatwo przyswajalnych przez organizm.  Potas zwiększa napięcie mięśni, w tym mięśnia sercowego; wapń jest niezbędny do budowy kości i zębów; magnez ma działanie anty zawałowe; krzem jest niezbędny dla prawidłowego wyglądu włosów i paznokci; żelazo, jako składnik hemoglobiny wpływa na dotlenienie organizmu; inne składniki, jak siarka, miedź, cynk, nawet w śladowych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
           Jabłka spożywa się przede wszystkim na surowo i to przez cały rok. Wykorzystuje się też do przyrządzenia rozmaitych potraw: zup, potraw mącznych, wypieków, deserów. Jabłka można przerobić na przeciery, dżemy, kompoty, susze (niestety tracą wtedy większość witamin), wina, galaretki, soki pitne, ocet.

                Korzeń marchwi zawiera wiele karotenu, witamin i składników odżywczych. Jest on pełen przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się naszego organizmu. Najważniejsze procesy odnawiania zachodzą w błonie śluzowej jelit, gdzie roślinny beta - karoten przetwarza sie w niezbędny dla człowieka retinol. Warzywo to bogate jest w witaminy B1, B2, PP, K i C. Wszystkim dbającym o urodę i sylwetkę marchew dostarcza ważnych związków mineralnych, takich jak wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod oraz potas – to im właśnie zawdzięczmy jędrne ciało, piękną cerę i karnację skóry oraz zdrowe i mocne włosy i paznokcie.
              Flawonoidy zawarte w marchwi nie tylko zwalczają wolne rodniki, powodujące przedwczesne starzenie się organizmu, lecz także działają przeciwskurczowo na naczynia krwionośne.   
Marchew wpływa również na obniżanie poziomu tłuszczów we krwi, zawarta w niej celuloza pomaga pozbyć się szkodliwego cholesterolu – czyni ją to skuteczną ochroną przed miażdżycą i chorobami wieńcowymi. Bogactwo wartości odżywczych zawartych w marchewce działa wzmacniająco i przeciwanemicznie, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę i poprawia metabolizm.                                                                                                    
             Według amerykańskich naukowców, jedzenie jednej marchewki dziennie obniża poziom złego cholesterolu ,  zmniejszając przez to ryzyko zawału serca o 20%. Warzywo to pomaga również przy zbyt wysokim ciśnieniu, oraz przeciwdziała cukrzycy. Przyswajalny z marchwi beta - karoten blokuje silne związki rakotwórcze, pochodzące z dymu tytoniowego i spalin samochodowych. Marchew chroni nasz układ odpornościowy, działa przeciwbakteryjnie oraz reguluje pracę przewodu pokarmowego.
             Jeżeli pracujesz przy komputerze kilka godzin dziennie, marchew jest dla ciebie warzywem idealnym. Duża zawartość witaminy A działa zbawiennie na przemęczone oczy. Jest też stosowana w profilaktyce zaćmy, ostatnio bardzo popularnej choroby. Co ciekawe, witaminy A nie można przedawkować!  Beta - karoten przetwarzany w prowitaminę A jest magazynowany w skórze. Efektem tej nadwyżki jest zabrązowiona skóra (odcień przypominający opaleniznę). Prowitamina A jest składnikiem nietoksycznym, więc nie trzeba sie bać , gdy nasza skóra przybierze słoneczny odcień. Bez obaw chrup marchew. Na zdrowie!

   
           O Warzywach / owocach jeszcze będę pisał bo uparcie twierdzę że są smaczne, zdrowe, tańsze niż suplementy, mikro, makro i środki witaminowe z apteki i sklepów oraz portali zielarskich.!!! No i dodatkowo nadzwyczaj trudno jest je przedawkować… Mimo że to nie są już te warzywa jak 20 lat temu, zawierają nadal zbawienne dla naszego organizmu substancje. Naturalnie urozmaicają naszą florę bakteryjną, nasz organizm przyzwyczaił się do nich przez tysiące lat i… Jako ogrodnik nie omieszkam tego przemilczeć. - Kupując te produkty wspieramy nasze Polskie, jeszcze zdrowe rolnictwo/ ogrodnictwo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz