Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 7 października 2013

401.


               Teraz coś o wapniu. Wapń skutecznie zwalcza osteoporozę. Jest niezbędny do wzrostu. Okazało się że wpływa też na ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu raka okrężnicy. Niestety dostarczamy go organizmowi zbyt mało. Mimo że jest bardzo rozpowszechniony, wielu z nas zaspokaja tylko połowę zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek…
              Wapń jest ważnym składnikiem kości, zębów, jest niezbędny organizmowi do krzepnięcia krwi i skurczów mięśniowych. Należy zapobiegać i dbać, by nie doprowadzić do jego niedoborów.
Większość wapnia jest magazynowana w kościach i zębach którym zapewnia siłę i budulec. Niewielkie jego ilości krążące we krwi ułatwiają  przenikanie substancji odżywczych przez błony komórkowe, oraz biorą udział w wytwarzaniu przez organizm hormonów i enzymów kontrolujących przemianę materii i proces trawienia.
            Wapń jest potrzebny do prawidłowego komunikowania się komórek nerwowych, a także gojenia się ran, skurczów mięśni.
Jeśli w organizmie jest zbyt mało wapnia, jest on „podkradany” z kości. Z biegiem czasu kości stają się porowate i kruche. Jedynie dostarczając organizmowi codziennie odpowiedniej dawki wapnia, możemy utrzymać jego właściwe stężenie we krwi i zapewnić odpowiedni jej zapas, który będzie magazynowany w kościach.
        Tylko odpowiedni zapas i dostarczanie codziennej dawki wapnia jest najlepszym sposobem zapobieżenia osteoporozie, chorobom zębów, zwyrodnieniom, zmniejszeniu masy ciała. Nasz organizm doskonale sobie daje radę do 35 roku życia z przyswajaniem i budowaniem kości. Badania wykazują że nawet 65 -latkowie którzy przyjmują z pożywieniem dużo tego pierwiastka mają odpowiednią strukturę kośćca. Łagodzenie podrażnianiu okrężnicy poprzez kwasy żółciowe,  zapobiega powstawaniu jej raka. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się w zależności od wieku. Norma dzienna dla dzieci i młodzieży to 1 g. Dla dorosłych 800 mg, zaś dla kobiet ciężarnych i karmiących 1,5 – 2 g.
            Badania wykazują że pożywienie bogate w wapń obniża ciśnienie krwi równie skutecznie jak niektóre leki przypisywane na receptę. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze nie powinny bez porozumienia z lekarzem zastępować przyjmowanych lekarstw preparatami wapniowymi. Należy pamiętać że długotrwałe przyjmowanie tego pierwiastka w preparatach może osłabić zdolność organizmu do przyswajania cynku, żelaza, magnezu. Duże dawki dostarczane w preparatach wapniowych mogą doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Osoby cierpiące na choroby tarczycy lub nerek nie powinny zażywać preparatów wapnia bez porozumienia z lekarzem. Wapń może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza z antybiotykami z grupy tetracyklin.           
                  Więc chociaż, normalnie rzadko możemy przedawkować wapń – uważajmy! Zawsze preparaty wapniowe zażywajmy podczas lub po posiłku. Uwaga. Preparaty z dolomitu i skorup ostryg mogą zawierać duże dawki ołowiu. Organizm nie przyswaja wapnia jeśli brakuje mu witaminy D wytwarzanej przez skórę wystawioną na działanie słońca.
          Ciekawe… Organizm przyswaja niewielką część wapnia zawartego w szpinaku, ponieważ zawiera ono duże ilości szczawianów neutralizujących działanie wapnia. Jednak, szczawiany te zupełnie nie przeszkadzają w przyswajaniu wapnia z innych produktów spożywczych jedzonych jednocześnie ze szpinakiem.
           Najwięcej wapnia zawiera nabiał na przykład mleko, jogurt, sery. Kakao, żółtka jaj, ryż, kapusta, groch, szpinak fasola, brokuły, sardynki z ośćmi, ryby wędzone. Kasza, orzechy laskowe, soja, migdały, słonecznik, kiwi łosoś wędzony. Czarne porzeczki, jeżyny  maliny pomarańcze, truskawki, poziomki, jabłka. Z ziół - majeranek, kozieradka bazylia, hyzop, mięta arnika, nagietek, cząber, tymianek, natka pietruszki. Produkty nisko tłuszczowe i odtłuszczone zawierają go nieco więcej niż pełnotłuste.  

                 100g gotowanych brokułów zawiera połowę dawki dziennej na ten pierwiastek. Konserwanty, herbata, kawa, sól kuchenna, napoje gazowane zwiększają wydalanie wapnia z organizmu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz