Łączna liczba wyświetleń

piątek, 4 października 2013

399.

Opisałam jaki wpływ mają na nasz organizm witaminy i w jakich pokarmach je możemy znaleźć. Starałem się unikać informacji o tym, w jakich środkach farmaceutycznych należy ich szukać. Jak wiecie to jest niezgodne z moimi poglądami, poza tym w każdej aptece, drogerii, przecież odpowiedzi na takie pytanie otrzymamy...

Napisałem o Wit. A, Wit. B12 (cyjanokobalamina), Wit. B9 (Wit. B11, M, kwas foliowy), Wit. B6 (pirydoksyna),  Wit. B5 (kwas pantotenowy), Wit. B2 (Wit. G, ryboflawina), Wit. B3 (Wit. PP, niacyna), Wit. C, Wit. D, Wit. E, Wit. F, Wit. H, (Wit. B7, biotyna), Wit. K, Wit. N, (kwas liponowy) Wit. O, karnityna, Wit. B11, Wit. P (Rutyna), Wit. U, Wit. Q (koenzym Q10).

Teraz pora na inne Makroelementy:
Magnez - najbardziej popularny pierwiastek, Potas - składnik soli organizmu, Wapń - niezbędny dla wzrostu, Fosfor - składnik DNA i RNA, Sód - utrzymuje potencjał błon komórkowych, Chlor - dba o gospodarkę wodną, Wanad - pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Mikroelementy: Chrom - reguluje poziom cholesterolu, Żelazo - pomaga wytwarzać hemoglobinę, Cynk - wpływa na rozwój płodu, Jod - wspomaga pracę tarczycy, Selen - wzmacnia układ odpornościowy, Kobalt - pomaga w leczeniu nowotworów, a także przyprawy, zioła , suplementy itp.

Pierwszy na liście jest magnez, zacznijmy więc od niego.

             Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazały, że oprócz tego że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, działa też zapobiegawczo i leczniczo w wielu przewlekłych chorobach.
               O organizmie znajduje się około 30 mg magnezu. Wiele osób cierpi na niedobór tego pierwiastka. Spowodowane jest to jedzeniem wysoko przetworzonej żywności która jest uboga w magnez. Stężenie go w organizmie gwałtowni spada pod wpływem takich czynników jak stres, niektóre choroby, niektóre leki, duży wysiłek fizyczny. Ja go uzupełniałem tabletkami, gdy zauważyłem jego brak, a nawet zastrzykami gdy znalazłem się w szpitalu. Teraz od dawna go nie biorę i nie czuję takiej potrzeby. Nie mam objawów jego braku.
                  Magnez jest jednym z najbardziej wszechstronnych pierwiastków. Bierze udział w wytwarzaniu energii, czynności nerwów, odprężeniu mięśni, oraz budowie kości i zębów. Wspólnie z wapniem i potasem reguluje rytm serca i krzepliwość krwi. Wspomaga też wyrównywanie i zużywanie przez organizm insuliny.
Magnez działa na serce i zapobiega jego chorobom. Działa leczniczo. Zauważono, że tam gdzie mieszkańcy korzystają z twardej wody zawierającej twardą wodę, mieszkańcy rzadziej umierają na zawal serca. Magnez obniża ciśnienie krwi, przyśpiesza rekonwalescencję po zawale. Przeciwdziała powstawaniu skrzepów rozszerzając tętnice i reguluje niebezpieczne arytmie. Badania wykazały, że właściwe stężenie magnezu zapobiega powstawaniu cukrzycy typu II.
               Magnez pomaga likwidować napięcie mięśni i łagodzi bule związane z miesiączką. Zwiększa spoistość kostną u kobiet po menopauzie, przeciwdziała osteoporozie. Ponadto rozszerza drogi oddechowe dzięki czemu pomaga leczyć astmę i choroby oskrzeli. Pewne badania wykazują że wzmacnia działanie leków przeciw migrenowych.
              Zapotrzebowanie dzienne organizmu na magnez u mężczyzn to około 300 mg, u kobiet to ok. 270mg. Większe dawki potrzebne są nastoletnim dziewczętom i przy leczeniu i zapobieganiu powstawaniu niektórych chorób. Nawet niewielki niedobór może zwiększyć ryzyko powstawania chorób serca i cukrzycy. Poważne niedobory mogą powodować arytmię, zmęczenie, skurcze mięśni, rozdrażnienie, nerwowość, dezorientacją psychiczną.
                  Nadmiar powoduje biegunkę, nudności. Jeśli przez dłuższy czas organizm nie może sobie poradzić z jego nadmiarem może to doprowadzić do osłabienia mięśni, śpiączka, dezorientacja psychiczna, zaburzenia oddychania. W dużych dawkach magnez obniża ciśnienie krwi, więc może to powodować zawroty głowy. Na szczęście przedawkowanie zdarza się niezwykle rzadko gdyż im większa jego dawka, tym słabiej jest wchłaniany  przez organizm, poza tym nerki skutecznie go usuwają. Jeśli przyjmuje się preparaty zawierające magnez, należy dodatkowo przyjmować wapń, gdyż brak równowagi między tymi dwoma pierwiastkami osłabia ich działanie.

                  Dobrym i naturalnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste, skorupiaki.  A także kakao, czekolada, kasza gryczana, płatki owsiane, ciecierzyca, makrela, dorsz, szpinak dziki ryż, otręby. 

PS. Moi złoci, powtórzę, materiały zamieszczone w blogu, zbierałem z różnych miejsc, książek i internetu. Mają służyć ludziom chorym jak ja, ciekawym, oraz znudzonym. Nie zbierałem tych materiałów dla ludzi którzy za pieniądze chcieli by je wykorzystać, podpisać swoim nazwiskiem i umieścić w mediach. Proszę więc, zostawcie je na moim blogu i nie kopiujcie. Jak chcecie się podzielić wiadomościami tu zdobytymi, wystarczy przesłać ten internetowy adres zainteresowanej osobie. Dziękuję. ;-*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz