Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 7 października 2013

400.


       Następny jest potas. Potas zajmuje po wapniu i fosforze trzecie miejsce pod względem zawartości w organizmie. Jest on kationem, czyli jonem obdarzonym w środowisku wodnym (płynach ustrojowych) dodatnim ładunkiem elektrycznym. Równowaga między jonami potasu, sodu i chloru jest konieczna, by organizm mógł pełnić swoje podstawowe funkcje. Niemal cały potas ustrojowy znajduje się w komórkach.
Potas wraz innymi jonami bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Inicjuje proces skurczu mięśni, reguluje uderzenia serca, ciśnienie krwi. Potas kontroluje objętość płynu zawartego w komórkach, natomiast sód, pełni tą samą rolę w stosunku do płynu pozakomórkowego. Od równowagi tych dwóch jonów zależy więc prawidłowa gospodarka płynami ustrojowymi.
      Potas bierze też udział w przekształcaniu glukozy z krwi, czyli pierwotnego źródła energii w glikogen – związek w którym glukoza jest zmagazynowana w mięśniach i wątrobie. Jest on także fizjologicznym środkiem moczopędnym. Współdziała w usuwaniu z organizmu trujących produktów przemiany materii.
Liczne badania wykazały, że osoby w których pożywienie zawierało dużo potasu, mają niższe ciśnienie krwi. Działa w ten sposób nawet u osób jedzących dużo sodu (chociaż ograniczanie jego ilości daje lepsze wyniki). Potas może też regulować ciśnienie krwi, poprzez powodowanie zmniejszenia ryzyka chorób serca i udarów mózgu. Odwrotnie, wykazało, że ci co spożywali za mało potasu, byli bardziej na te choroby narażeni.
     Zalecana dzienna dawka to 3,5 g. Pierwiastek ten znajduje się w wielu potrawach, lecz najwięcej go jest w owocach i warzywach jak ziemniaki, banany, pomarańcze. Jest w mięsie, drobiu, mleku, jogurcie. Mają go suszone morele, migdal orzechy włoskie, musli, wędliny, brokuły, melony, ryby, pomidory, chleb, ogórek.
U ludzi zdrowych Male spożycie potasu nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pierwszym objawem niedoboru jest osłabienie mięśni, nudności. Splątanie psychiczne, zatrzymywanie wody, w poważnych stanach paraliż. Ogromny wpływ na niedobór potasu mają silne leki moczopędne, lub biegunka i wymioty. W takich wypadkach należy szybko te braki wyrównać.
     Nadmiar potasu jest mało prawdopodobny. Działania niepożądane pojawiają się w przypadku zaburzeń nerek, lub zażywaniu zbyt dużych sztucznych substancji zawierających potas. Takie substancje ponadto mogą podrażniać żołądek i powodować nudności. Objawami przedawkowania jest męczliwość mięśni, niemiarowa praca serca, owrzodzenie jelita cienkiego.   
     Preparaty sztuczne zawierające wapń, należy stosować podczas posiłku, by nie drażniły żołądka. Długotrwały wysiłek fizyczny zmniejsza zawartość potasu w mięśniach. Warzywa gotowane w wodzie, tracą dużą ilość zgromadzonego w nich potasu, lepiej jest gotować je na parze.


Korzystałem nie po raz pierwszy z książek wydanych przez Reader’s Digest na przykład – „ Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół” oraz ogólnie dostępnych wiadomości z Internetu.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz